משפצים? היזהרו מתאונות מס!
מס הכנסה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
משפצים ביתכם? היזהרו לא להיחשב עברייני מס !

משכה את עיני לאחרונה כתבה שכותרתה – “ענף השיפוצים לא ראה ימים כאלה – כל הכסף שחסכו לחו”ל הוסב לשיפוצים”.

אז כידוע, בדרך כלל בתקופה זו של השנה, תקופת חופשת הקיץ ולקראת בוא החגים, אנשים בוחרים לעשות שיפוצים בבתיהם, והשנה בפרט, כאשר כולנו נותרנו בארץ, שוהים זמן רב יותר בבתים, ורוצים סביבת מגורים נעימה יותר.

קרא עוד »
הורים שחתמו הסכם ממון מתגרשים
מס רכישה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
האם מגורי זוג נשוי, בדירה שהופרדה בהסכם ממון, פוגמת בהפרדה ?

בבואנו לבצע עסקת מקרקעין עלינו לבחון את ההוראות הרלבנטיות הקשורות לעסקה האמורה המצויות בחוק מיסוי מקרקעין (להלן: “החוק” או “חוק המיסוי”). חוק המיסוי, כמו כל חוק אינו יכול לתת מענה לכל מצב שהמציאות מזמנת לנו.

קרא עוד »
מסירת דירה מההורים לילדים- ירושה
מס רכישה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
הניתן לחסוך מס רכישה בהעברת מקרקעין מבני-זוג להורים

בחוק מיסוי מקרקעין (להלן: “החוק” או “חוק המיסוי”) מצוי סעיף 62 שכותרתו – “מתנות לקרובים” (להלן: “הסעיף”). הוראות הסעיף מאפשרות כאמור להעביר זכות במקרקעין כמתנה בין קרובים תוך כדי הענקת פטור ממס שבח.

קרא עוד »
עולה חדש
מס רכישה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
כיצד בוחנים זכאותו של “עולה חדש” להטבה במס הרכישה ?

כידוע, מחוקק המשנה התקין את תקנה 12 לתקנות מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) (מס רכישה), התשל”ה-1974 שכותרתה: “פטור לעולה” (להלן: “התקנה”). כותרת התקנה מטעה, כיוון שאינה מעניקה פטור ממס רכישה אלא הקלה בשיעורי מס הרכישה שמטרתה להיטיב עם עולה חדש בבואו לרכוש דירת מגורים, בית עסק או קרקע פנויה.

קרא עוד »
מוסד הנאמנות
מס רכישה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
כיצד לרכוש נכס מקרקעין בנאמנות ולא ליצור תאונת מס קשה?

ישנם במקרים בהם רוכש זכות במקרקעין מבצע זאת באמצעות נאמן. מצב שכזה יכול להתרחש למשל, כאשר יש רצון להסתיר את זהותו של הקונה האמיתי. חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ”ג-1963 (להלן – “חוק מיסוי מקרקעין”) מאפשר זאת ואף מסדיר את היבטי המיסוי בהעברת המקרקעין מהנאמן לרוכש ללא חיוב במס.

קרא עוד »
בחור מגיש מפתחות לבית
מס רכישה
עורך דין ורואה חשבון יוסי קורן
אופן חישוב מס רכישה ברכישת דירה ע”י זוג שלאחד מהם דירה משלו

לאחרונה בפרשת ברייר (ע”א 4006/13, ניתן ב- 1/8/16) עסק בית המשפט העליון בסוגיה הנוגעת לרבים. מדובר במצב בו אחד מבני הזוג נכנס לקשר כאשר יש בבעלותו דירה. במצב דברים כאמור, כאשר בני הזוג ירכשו דירה יחדיו, נשאלת השאלה: איך יחושב מס הרכישה ? שהרי אצל אחד מבני הזוג מדובר ב”דירה יחידה” ואצל האחר מדובר ב”דירה נוספת”. הסוגיה הופכת מהותית לאור ההכבדה שנעשתה לאחרונה במס הרכישה לרוכש שבבעלותו “דירה נוספת”.

קרא עוד »